Nie jestem lekarzem. Uczyłam się boreliozy na własnych błedach. Twój przypadek może być inny.

UWAGA! Treści zamieszczane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny. Mają na celu ewentualną pomoc w diagnozie i informowanie o zagrożeniu wynikającym z lekceważenia diagnostyki. Nie zastępują konsultacji z lekarzem i nie mogą być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie wasze decyzje dotyczące leczenia należy skonsultować z lekarzem. Dane tutaj zamieszczane są wyłącznie informacjami z doświadczenia mojego oraz osób, które także zmagają się z tą chorobą, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji tutaj zawartych.

piątek, 17 stycznia 2014

HERX

 Witam wszystkich  czytelników tego bloga. Przepraszam, że ostatnio nic nie pisałam nowego ale musiałam zaliczyć semestr więc zawalona byłam nauką, a w dodatku we wtorek wracam już do szpitala na kroplówki ( ceftriaxon ) i powoli przygotowuję się psychicznie na swojego HERXA

Napiszę wam trochę o reakcji Jarischa-Herxheimera, żebyście wiedzieli co się z wami dzieje podczas leczenia gdy stan zdrowia znaczenie się pogarsza.

Reakcja Jarischa-Herxheimera 
Zachodzi, kiedy z zabitych antybiotykiem bakterii zostaje wydzielona toksyna. Jeśli bakterie wymierają gwałtownie, to organizm nie jest w stanie poradzić sobie z usuwaniem dużej ilości toksyn i zostaje zwyczajnie zatruty. Herx jest zazwyczaj przez wszystkich wyczekiwany, bo to znak, że antybiotyki działają, z drugiej strony są to najgorsze momenty, z jakimi musi zmierzyć się chory podczas terapii. Jeśli występuje reakcja, to znak, że bakterie reagują na zastosowane leki. Po antybiotykach wyczekujemy więc na poprawę, lub na pogorszenie - najgorzej, jeśli nie dzieje się nic. Nie muszę dodawać, że najczęściej występuje pogorszenie i to znaczne...

Objawy HERXA:

 • gorączka, 
 • dreszcze,
 •  bóle głowy, 
 • bóle mięśniowe i kostne, 
 • bóle zębów, 
 • świąd, wysypki skórne, 
 • pocenie się, 
 • nieżyt nosa, 
 • kaszel, 
 • bóle stawów, 
 • bóle kręgosłupa, 
 • zaburzenia pracy serca, 
 • czasowe pogorszenie symptomów neurologicznych np. krótkotrwała utrata pamięci, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, zawroty głowy etc
Objawy mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Jedne objawy będą znikać, a pojawiać się inne i tak w kółko. Jak sobie radzić z herxem?
Dużo pić! Płyny wypłukują toksyny i organizm szybciej się oczyszcza. Dobra jest zielona herbata, lub zwykła woda z cytryną lub imbirem (oczywiście w odpowiednim odstępie od antybiotyków). Pomagają krótkie (max. 5 minut) gorące kąpiele. Borelioza nie lubi wysokich temperatur, więc szybka kąpiel pomoże unicestwić pozostałe niedobitki (dlatego podczas upałów większość chorych czuje się znacznie gorzej - występuje nasilenie objawów). Wskazane są środki przeciwgorączkowe, gdyż temperatura czasem skacze powyżej czterdziestu kresek. Trzeba jakoś przetrwać - najlepiej odpoczywając. Jeśli ktoś ma trochę siły, to krzyżówki, robótki ręczne, czy jakiekolwiek inne zajęcie pomagające odwrócić nasze myśli od herxa.

Wszelkie pytania kierujcie na : boreliozowa@gmail.com


Zdrowia ;)1 komentarz:

 1. Koniecznie zróbcie sobie od czasu do czasu szczegółowe badania. Na stronie internetowej boreliozaonline.pl znajdziecie informacje na temat tego, jak przebiega diagnostyka borelioza - naprawdę warto jest mieć świadomość tego, jak to wygląda.

  OdpowiedzUsuń