Nie jestem lekarzem. Uczyłam się boreliozy na własnych błedach. Twój przypadek może być inny.

UWAGA! Treści zamieszczane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny. Mają na celu ewentualną pomoc w diagnozie i informowanie o zagrożeniu wynikającym z lekceważenia diagnostyki. Nie zastępują konsultacji z lekarzem i nie mogą być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie wasze decyzje dotyczące leczenia należy skonsultować z lekarzem. Dane tutaj zamieszczane są wyłącznie informacjami z doświadczenia mojego oraz osób, które także zmagają się z tą chorobą, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji tutaj zawartych.

czwartek, 2 stycznia 2014

Borelioza czyli co powinniśmy wiedzieć o chorobie z Lyme.

  Moją historię już znacie więc czas wam przybliżyć czym tak właściwie jest Borelioza zwana inaczej chorobą z Lyme i skąd ona się bierze.


Borelioza ( choroba z Lyme ) -  Jest to groźna choroba wielonarządowa nazywana również krętkownicą kleszczową. Wywoływana jest przez bakterie Borrellia. Są one przenoszone ze zwierząt na człowieka. Najczęściej u ludzi wywoływana jest przez kleszcze, ale źródłem bakterii mogą być również komary, pchły, bąki leśne czy też muchy końskie. Obecnie boreliozę postrzegamy jako coś więcej niż tylko pojedyncza infekcja, rozumie się przez to zespół różnych patogenów odkleszczowych czyli tzw. współinfekcji lub koinfekcji, które mogą jej towarzyszyć.



Do koinfekcji zaliczamy między innymi: 

- Yersinia Enterocolitica
- Chlamydia Pneumoniae
- Chlamydia Trachomatis
- Mycoplasma Pneumoniae
- Babesia Microti
- Babesia Bovis
- Babesia Equi
- Brucella Abortus
- Bartonella Henselae
- Bartonella Quintana
- Anaplasma Phagocytophilum

Borelioza ma postać wczesną i późną ( przewlekłą )

- Wczesna postać boreliozy może być ograniczona wyłącznie do skóry i jest to tzw. rumień wędrujący, powstający w miejscu ukłucia kleszcza. Jego wystąpienie jest bezwzględnym wskazaniem do antybiotykoterapii, która powinna trwać co najmniej 4, najczęściej 6 tygodni.

* Kilka pomocnych informacji dotyczących rumienia:
Rumień wędrujący
1. ujawnia się zazwyczaj po 1-3 tygodniach od momentu ukąszenia przez kleszcza;
2. zazwyczaj samoistnie znika po okresie około 1 miesiąca. Jeśli pozostaje dłużej to świadczy to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej;
3. początkowo ma postać plamki czerwonawej, rozchodzącej się promieniście, a w środku pozostaje prawidłowa, niezmieniona skóra lub przejaśnienie
4. rumień wędrujący może mieć postać nietypową, bez centralnego przejaśnienia, o nieregularnej obwódce, z tendencja do zmian krwotocznych, o średnicy najczęściej 5 cm. 
5. rumień jednolity pojawiający się szybko bo w ciągu 1-3 dni od kontaktu z owadem i o średnicy mniejszej niż 5 cm przemawia przeciwko rozpoznaniu boreliozy (wg projektu wytycznych – rekomendacji Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych). Jednak ostatnie doniesienia europejskiego towarzystwa naukowego EUCLAB mówią , że coraz więcej jest rumieni wędrujących o średnicy poniżej 5 cm!

 UWAGA!

40 DO 70% LUDZI POKĄSANYCH PRZEZ KLESZCZE NIE MA W OGÓLE RUMIENIA 
WĘDRUJĄCEGO!
Ważne jest to - i na to należy zwracać szczególną uwagę swojemu lekarzowi, że :
,,w boreliozie wczesnej rozsianej rozmaite objawy mają najczęściej charakter napadowy, początkowo są krótkotrwałe, ulotne i występują rzadko. Z czasem nasilają się, wzrasta ich częstość jak i natężenie. Prawie wszyscy pacjenci skarżą się na potworne zmęczenie, nie mające związku z brakiem odpoczynku czy relaksu, w stadium początkowym również występujące napadowo. Jeśli objawy są napadowe, to przemawia to za boreliozą wczesną rozsianą, która może trwać tygodniami lub miesiącami , ale - co jest najważniejsze - dopóki objawy mają charakter napadowy są one w pełni do wyleczenia." 
W boreliozie późnej objawy mogą być stałe i utrwalone.Nie ma wyraźnej granicy między boreliozą wczesną rozsianą a późną.
Najczęstsze rozpoznania wczesnej rozsianej czy późnej boreliozy (nazwane najprościej ) to:

a/ neuroborelioza,
b/ borelioza stawowa
c/ borelioza wtórna skórna,
d/ rzadko występujący chłoniak limfocytarny ( proces nowotworowy, łagodny),
e/ zapalenie mięśnia sercowego z zaburzeniami rytmu

UWAGA!


 Nieprawdą jest, że kleszcze są aktywne tylko przez kilka letnich miesięcy. Ich aktywność zależy od temperatury! Kilka ciepłych dni z temperaturą 7-12°C wystarcza, aby się przebudziły, więc w zasadzie mogą się pojawić o każdej porze roku!



Inf. zaczerpnięte z lymepoland.com


W następnym poście postaram się jak najdokładniej omówić objawy towarzyszące boreliozie.
Jeśli macie jakieś pytania to piszcie na boreliozowa@gmail.com


Bądźcie czujni i czujcie się zdrowo! ;)



1 komentarz:

  1. Wraz z nadejściem długooczekiwanej wiosny nadchodzą również i kleszcze :(
    Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń